Gözün Anatomisi

Gözün Anatomisi

gözünanatomisiGöz, orbita adı verilen kemikten bir koruyucu çukur içinde yer alır. Orbitanın içinde, altı adet göz dışı kas göze bağlanır. Bu kaslar gözün aşağı-yukarı ve yanlara doğru hareket etmesini ve gözün dönmesini sağlar.

Göz dışı kaslar gözün sklera adı verilen beyaz kısmına bağlıdır. Sklera, göz küresinin neredeyse bütün yüzeyini kaplayan kuvvetli bir doku tabakasıdır.

Gözün yüzeyi ve göz kapaklarının iç yüzeyi konjunktiva adı verilen saydam bir zarla kaplıdır.

Gözyaşı bezi, orbitada kaş bölgesinin dış ucunun altında (burundan uzakta) yer alır. Bu bez, göze kayganlık veren gözyaşını üretir.

Işık, gözün saydam ve kubbe şekilli ön bölgesi olan kornea yoluyla göze odaklanır.

Gözün arkasında ön kamara adı verilen sıvı dolu bir boşluk bulunur. Bu sıvıya aköz humör adı verilir.

Ön kamaranın arkasında iris (gözün renkli kısmı) ve gözbebeği adı verilen ortadaki koyu renk delik bulunur. İristeki kas, gözün arkasına ulaşan ışık miktarını kontrol etmek üzere gözbebeğini genişletir veya daraltır.

Gözbebeğinin tam arkasında lens vardır. Lens ışığı gözün arka tarafına odaklar. Gözün yakındaki nesnelere odaklanabilmesi için lens şekil değiştirir. Zonül adı verilen küçük lifler, lensi tutan kapsüle bağlıdır ve onu göz duvarından uzakta tutar.

Vitröz boşluk, lens ile gözün arkası arasında yer alır. Vitröz humör adı verilen jölemsi madde boşluğu doldurarak gözün içini besler ve gözün şeklini korumasına yardımcı olur.

Kornea ve lens tarafından göze odaklanan ışık, vitreustan geçerek retinaya yani gözün arkasını kaplayan ışığa duyarlı dokuya ulaşır.

Retinanın makula adı verilen ufak fakat çok özel bir bölgesi, bize ayrıntılı, merkezi görmemizi kazandırır. Retinanın diğer bölgesi ise bize periferik (yan) görmemizi kazandırır.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.