Bilgisayarlı Görme Alanı Testi

Bilgisayarlı Görme Alanı Testi

Bilgisayarlı Görme Alanı(BGA) Testi Nedir?

Görme alanı, gördüğünüz herşey demektir. Bilgisayarlı Görme Alanı (BGA) testi ile tam karşıya odaklanmış görme (merkezi) hem de yan görme (periferik) değerlendirilir. Bu test başta glokom (göz tansiyonu) olmak üzere retina kaynaklı ve nörolojik pek çok göz hastalığının teşhisinde önemlidir. Glokom, genellikle göz içinde basıncın artmasıyla oluşan bir göz hastalığı olup yavaş, acısız ve kalıcı görme kaybına sebep olabilir. Test esnasında, testi uygulayan uzman görme alanının planını çıkarmak için bilgisayarlı araçlar kullanılır. Bu testi gerçekleştirmek için göz bebekleri büyütülmez. Test göz başına yaklaşık 10-20 dakika sürer. Bilgisayarlı Görme Alanı Testine aynı zamanda “Perimetri” de denir.

BGAmakinasi

Resim 1: Zeiss Humprey 850 Görme Alanı

Test sırasında

Gözleriniz büyütülmez. Test esnasında herhangi bir rahatsızlık hissedilmez. Gözünüze herhangi birşey dokundurulmaz. Yüz çanak biçimli bir cihazın karşısına gelecek şekilde oturulur ve hastanın çanakta bir ışık gördüğünde elindeki düğmeye basması istenir. Test esnasında bir göz kapatılır, diğer göz ise muayene edilir. Her göz için muayene süresi yaklaşık 10-20 dakika olup süre doktorun hangi tipte Görme Alanı testi istediğine göre değişir (testin birkaç çeşidi bulunmaktadır). Test rahat bir hızda gerçekleştirilir ve gerektiğinde hız ayarlanır.

bilgisayarligormealanitesti

Resim 2: Görme Alanı Testi

Testten sonra

Gözleriniz büyütülmediği için arabanızı kendiniz kullanarak evinize dönebilirsiniz. Göz doktorunuz sonuçları gözden geçirip sizinle paylaşacaktır. Doktorunuz gerekirse bu testle ilgili bir kontrol randevusu verebilir.

Gorme_alanitesti
Resim 3: Görme Alanı Testi

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.