Blog

Göz Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?
Göz kuruluğu, göz yüzeyindeki dokuların nem kaybetmesi veya gözyaşlarının yeterince üretilememesi nedeniyle oluşan bir durumdur.
Göz Tembelliği Nedir? Neden Çok Yaygındır?
Göz tembelliği tıp dilinde "ambliyopi" olarak adlandırılır ve bir gözün normal görme yeteneğinin diğer göze göre azalmasıdır.
Glokom Nedir? Neden Olur?
Glokom, gözlerin içindeki sıvının normalden daha yüksek basınçta olması nedeniyle oluşan bir göz hastalığıdır.
Gözde Uçuşan Cisimler Görmek
Bilimsel adını duymamış olabilirsiniz, ama gözde uçuşan şekilleri mutlaka görmüşsünüzdür. Bu uçuşan görüntülere tıp dilinde miyodizopsi denir.
Göz Enfeksiyonunun Nedenleri Nelerdir?
Göz nezlesi veya konjonktivit, yaygın ve bulaşıcı konjonktivit türleri, diğer viral göz enfeksiyonları başta olmak üzere birçok göz enfeksiyonu türü vardır.
Göz Kuruluğu ile ilgili Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış
Göz kuruluğu yaşlılarda olur. (YANLIŞ), Ağlayınca gözyaşı geliyorsa göz kuruluğumuz yoktur. (YANLIŞ)
Göz Alerjisinin Nedenleri ve Tedavisi
Konjunktivit olarak da bilinen göz alerjileri oldukça yaygındır. Gözün, kendisini tahriş eden bir şeye (alerjen) tepki vermesiyle meydana gelir.
Bilgisayar Gözlerimizi Bozar Mı?
Akıllı telefonlardan, tabletlerden, bilgisayar ekranından, mavi renkli ışıkları süzerek ışığın zararlı etkileri önlediğini belirten gözlükler kullanılmaya başlandı.
Dinlendirici Gözlük Gözü Dinlendirir mi?
Gözlük numarası olmayan kişilere gözlük verilmesine gerek yoktur. Bazı kişilerde 0.25 – 0.5 gibi düşük gözlük numaraları vardır.
Retina Dekolmanı (Retina Ayrılması) Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış
Retina Dekolmanı sadece kazalardan sonra gelişir(Yanlış). Retina Dekolmanı (Retina Ayrılması) ağrılıdır (Yanlış).
Bebeklerde Görme Gelişimi
Bebeklerin, çocukların ve ergenlerin göz sağlığı ihtiyaçları yetişkinlerinkilerden farklıdır.
Çocuklar ve Göz Kazaları
Göz tüm vücut yaralanmaları içinde % 10’ luk oran ile en çok yaralanan organlarımızdan biridir. İnsanların % 1’i hayat boyu en az bir kez göz kazasına maruz kalır.
Az Görenlere Yardım
Rehabilitasyon süreci sabır, alıştırma ve motivasyon gerektiren, doktorunuzun, az görme uzmanının, aile ve arkadaşlarınızın desteğine ihtiyaç duyacağınız zorlu ve moral bozucu bir uyum dönemi olabilir.
Göz Sağlığı ile İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış
Gözümüz en hassas organların başında gelir. Göz sağlığı doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmek oldukça önemli.
Yaşlandıkça Gözde Meydana Gelen Değişiklikler
Birçok göz hastalığının yaş ile görülme olasılığı artar. Yaşımız ilerledikçe sık olarak karşılaşılan göz hastalıklarını teşhis edip tedavi edebilmek için yıllık kontroller mutlaka yapılmalıdır.
Bilgisayar Kullanımına Bağlı Göz Yorgunluğu
Bilgisayar ekranınıza, akıllı telefonunuza, video oyunlara ya da diğer dijital araçlara uzun süre boyunca bakmak kalıcı göz kusurlarına neden olmaz ancak gözleriniz kuruyup yorulabilir.
Retina Ameliyatı Öncesinde ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler
Ameliyat öncesinde doktorunuz gözünüzü dikkatli bir muayeneden geçirecek ve genel sağlık durumunuzu değerlendirecektir.
Kök Hücre Tedavisi Kolay Bir Süreç Değil
2017 yılının Mart ayında ABD’nin Florida eyaletinde özel bir klinikte 3 Yaşa bağlı Macula Dejenerasyonu (YBMD) hastası onaylanmamış kök hücre tedavisi olduktan sonra görmelerini tamamen kaybettiler.
Şekere Bağlı Görme Kaybı
Diyabetik Retinopati şekere bağlı retina hastalığının tıbbi adıdır. Diyabetik retinopati çalışan yaş grubunda en fazla görme azalması yapan göz hastalığıdır. Diyabetik retinopatide kan damarları bozulur. Retina damarları içindeki serum veya kanı sızdırır.
Retina
Retina göz küresinin içinde, 0,5 mm kalınlığı olan ve altındaki dokuya yapışık olan ince bir tabakadır.
Renkleri Nasıl Görürüz?
Renkler nesneleri hatırlamamızı sağlar, satın alma kararlarımızı etkiler ve duygularımızı harekete geçirir. Oysa nesnelerin renk içermediklerini biliyor muydunuz?
Gözün Anatomisi
Göz, orbita adı verilen kemikten bir koruyucu çukur içinde yer alır. Orbitanın içinde, altı adet göz dışı kas göze bağlanır.
Şeker Hastalarının Göz ile ilgili Yaptıkları 10 Yanlış
Gözüm iyi görüyor, şekere bağlı retina hasarı yoktur. Yanlış Şekere bağlı göz hasarının erken dönemlerinde herşeyi çok iyi görebilirsiniz
Katarakt Cerrahisinde Riskler ve Komplikasyonlar
Her tür cerrahi işlemde olduğu gibi, katarakt cerrahisinde de bazı riskler söz konusudur.
Multifokal Lensler
Multifokal lensler daha yeni göziçi lens (GİL) türleri olup gözlük veya kontakt lens kullanımını azaltır ya da ortadan kaldırır.
Katarakt Ameliyatı Sonrası Göze Takılan Lenslerin Özellikleri
Göz içi lenslerin (GİL) geliştirilmesinden önce, insanlar katarakt ameliyatından sonra görebilmek için çok kalın gözlükler veya özel kontakt lensler takarlardı.
Biyonik Göz
Retina hasarı olan hastalıklarda görme yeteneği kaybolur. Bir çok göz hastalığında retinanın tümü değil , bazı tabakaları hasar görür.
Göz İçi Silikon Yağı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Ameliyat sonunda göze steril tuzlu su veya gaz kabarcığı ya da silikon yağı gibi vitreus yerine geçen bir madde doldurulur.
Çocuklarda Göz Muayenesi
Çocuklarda ilk göz muayenesi yenidoğan döneminde, hiçbir şikayet olmasa bile doğumdan hemen sonra çocuk hekimi tarafından yapılmalıdır.
Üveit Tedavisinde Kullanılan Başlıca İlaçlar
Tedavide kullanılan ilaçlar, iltihap belirtilerini baskılamasına karşın hastalığı tedavi etmemektedir.
Behçet Hastalığı
Behçet hastalığının adı nereden geliyor ? 
Katarakt Cerrahisi
Katarakt cerrahisi günümüzde en sık uygulanan cerrahidir. Her yıl dünyada yaklaşık 19 milyon katarakt ameliyatı gerçekleştirilmektedir.
Filtran Glokom Cerrahisi
Filtran glokom cerrahisi cerrahi altlerle yeni bir drenaj kanalı oluşturulmasıdır.
Fotodinamik Tedavi
Oftalmik kullanıma 2000 yılında giren Fotodinamik Tedavi (PDT)  ışığa duyarlı bir ilaç olan verteporfinin (Visudyne) damar içinden verilmesini takiben göze düşük güçte, uzun süreli bir kızılötesi lazer uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemidir.
Covit-19 Klinik Hasta Kabul Durumu Bilgilendirme
Hem bizlerin hem de toplumun sağlığını korumak amacıyla klinik düzenimizde bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldık.

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.