Şekere Bağlı Görme Kaybı

Şekere Bağlı Görme Kaybı

ŞEKERE BAĞLI RETİNA HASTALIĞI NEDİR?
Diyabetik Retinopati şekere bağlı retina hastalığının tıbbi adıdır. Diyabetik retinopati çalışan yaş grubunda en fazla görme azalması yapan göz hastalığıdır. Diyabetik retinopatide kan damarları bozulur. Retina damarları içindeki serum veya kanı sızdırır.

ŞEKER KONTROLÜ ÇOK ÖNEMLİ MİDİR?
Evet , şeker kontrolu iyi olan hastalarda diyabetik retinopati geç oluşur, ayrıca retinopati oluşsa dahi daha yavaş ilerler.

ŞEKER HASTALIĞINA YAKALANAN BİRİ NE SIKLIKLA GÖZ KONTROLÜ YAPTIRMALIDIR?

Şekere bağlı retina hasarı yoksa yılda 1 kez göz kontrol gereklidir. Şekere bağlı retina hasarı varsa 3 veya 6 ayda bir kontrollere gidilmelidir

BAŞKA NE GİBİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

Hastalar sigara içmemelidirler. Hipertansiyonun kontrol altına alınması, kan yağların düşürülmesi, kansızlığın tedavisi, diyabetik retinopatinin ilerlemesini yavaşlatır

BELİRTİLER NELERDİR?

Diyabetik retina hasarı genellikle ani görme kaybı yapmaz. Hastalığın başında görme düzeyleri iyidir. İşte hastalığı bu dönemde yakalayıp tedavi etmek gereklidir. İleri dönemde yakalanan hastaların çoğunun görmesi düşük kalır.

Diyabetik Retinopati
Resim 1: Diyabetik Retinopati

DİYABETİK RETİNOPATİ TANISI NASIL KONUR?
Göz Doktoru önce genel göz muayenesi yapar. Daha sonra göz damlası damlatılarak retinayı görmek için göz bebeğini büyütür. Özel mercekler ile retina muayenesi yapılır. Gerek görülür ise Optik kohorens Tomografi (OCT) ve Floresein Anjiografisi yapılır.

DİYABETE BAĞLI RETİNA BOZUKLUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Göz tedavisi son yıllarda çok hızlı gelişti. Hastalığın ağırlığına göre tedaviler yapılıyor. Erken dönemde takip yapılıyor. Şeker kontrolu öneriliyor.

Hastalık ilerlemesi klinik muayene ve göz tetkikleri ile kontrol ediliyor.

Hastalık ilerledikçe önce makula ödemine bağlı görme azalması meydana geliyor ve makula ödemi tedavisi için laser ve göziçi enjeksiyonlar yapılıyor. Çoğu hastada bu tedaviler ile hastalığın ilerlemesi yavaşlıyor. Ancak hastalık laser ve göziçi iğne tedavisine rağmen ilerler ise gözde kanama oluşabilir. Göziçi kanamalarının bir kısmı bir sure sonar açılıyor. Ancak açılmayan kanamalara Pars Plana Vitrektomi ameliyatı yapılıyor.

Bazı ileri şeker hastalarında gözün arkasını büzüştüren veya kırıştıran kalın zarlar gözün retina tabakasını bozuyor. İleri Diyabetik Retina hasarında vitrektomi(retina cerrahisi) operasyonu gerekebilr.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.