Az Görenlere Yardım

Az Görenlere Yardım

AZ GÖRME YARDIMI NEDİR?

Rehabilitasyon süreci sabır, alıştırma ve motivasyon gerektiren, doktorunuzun, az görme uzmanının, aile ve arkadaşlarınızın desteğine ihtiyaç duyacağınız zorlu ve moral bozucu bir uyum dönemi olabilir. Bununla birlikte getirileri yüksek olacaktır.

MAKULA DEJENERASYONU İÇİN AZ GÖRME YARDIMLARI

Az gören kişilerin daha iyi işlev göstermesi için özel olarak tasarlanan birçok cihaz bulunmaktadır. Farklı görevler için farklı cihazlar mevcuttur. Eğitimli bir uzman, özel ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan cihazın hangisi olacağını anlamanıza yardımcı olabilir. Eğitim ve pratik de herhangi bir cihazı kullanmada beceri kazanmanız için önemlidir.

Az görme için optik cihazlar. Az görme için optik cihazlarda, nesneleri büyüterek daha kolay görülmelerini sağlamak üzere lensler kullanılır. Lens gücü, görmenize ve görülecek nesne veya yazının boyutuna bağlıdır.

Büyüteçli gözlükler. Normal gözlüklerden daha güçlüdür. Okuma, iğneye iplik geçirme gibi yakınlaştırarak yapılması gereken işler veya detaylı görmeyi gerektiren herhangi bir aktivite için kullanılabilir. Yazı sayfası veya nesne, odaklanılabilmesi için normalde olduğundan daha yakın tutulmalıdır. Büyüteçli gözlüklerin bir avantajı, okuma materyallerini tutmak ya da bazı işleri yapmak için ellerinizin boş kalmasıdır.

El büyüteçleri. Çoğu insanın aşina olduğu el büyüteçleri, değişik güçlerde mevcuttur. Okuma materyalinin büyüteçli gözlüklerdeki kadar yüze yakın tutulmasına gerek yoktur. Bazı modeller kendinden ışıklıdır. Yüksek kaliteli ve yüksek güçlü büyüteçler genellikle yalnızca uzmanlaşmış mağazalarda ya da görme rehabilitasyon uzmanları aracılığıyla bulunabilmektedir.

isiklibuyutec

Resim:1 Işıklı büyüteçler, makula dejenerasyonu nedeniyle az gören kişiler için faydalı araçlardır.

Ayaklı büyüteçler.
Okuma materyali üzerine doğrudan oturarak lensi sayfadan uygun bir uzaklıkta tutar. Büyütecin sayfa üzerinde durabilmesi, titremesi veya artriti olan hastalar için faydalıdır.

Teleskoplar. Uzakta olan nesneleri görmek veya işaretleri okumak için kullanılmaktadır. Normal çiftli dürbün gibi elde tutulabilir ya da gözlük üzerine monte edilebilir.

Video büyüteçler. Basılı materyalleri, resimleri veya küçük nesneleri büyütmek için bir kamera ve televizyon ekranının kullanıldığı elektronik cihazlardır. Ayarlanabilir özellikte olan bu cihazlar, materyalleri farklı yollar ile, örneğin baskılı kağıdı daha koyu göstererek (yüksek kontrast) büyütebilirler. Teknolojinin hızla gelişimiyle beraber elektronik cihazlar gittikçe daha küçük, daha rahat taşınabilir ve kullanımı kolay hale gelmektedir. Bu cihazlardan bazıları hem uzaktan hem de yakından yapılması gereken işler için dahi kullanılabilir.

AZ GÖRENLER İÇİN DİĞER CİHAZLAR VE TEKNİKLER

Günlük faaliyetleri daha kolay hale getirmek amacıyla, az görenler için çok sayıda yardım, cihaz ve teknik mevcut olup bunlardan bazıları aşağıda belirtilmektedir:

  • Elektronik kitaplar, e-kitap okuyucular ve sesli kitaplar
  • Büyük harf ve rakamla basılı kitaplar, gazeteler, dergiler, oyun kağıtları ve banka çekleri
  • Yüksek kontrastlı ve büyük rakamlı telefonlar, termostatlar, saatler ve uzaktan kumandalar; konuşan saatler, zamanlayıcılar, kitaplar ve tıbbi cihazlar
  • Okunması kolay alışveriş ve telefon numarası listesi için kalın uçlu keçeli kalemler
  • Basılı herhangi bir materyal veya resmi büyüten (ekran üzerinde veya kağıtta) ya da ekranda gösterileni yüksek sesle okuyan bilgisayarlar
  • Televizyona yakın oturmak (gözleriniz bundan dolayı bozulmaz)

IŞIK VE PARLAMA

İyi ışık ve parlama kontrolü az gören kişiler için çok önemlidir. Okuma sırasında her zaman parlak ışık kullanılmalı ve ışığın konumu, parlama olmadan en iyi şekilde görmek için ayarlanmalıdır. Karanlık ortamlarda daha güçlü ampuller kullanılması, yemek pişirme, giyinme ve merdiven inip çıkma gibi görevleri daha kolay hale getirebilir. Geniş kenarlı şapkalar veya renkli, gözü kaplayan güneş gözlükleri, gözünüzün kamaşmasını engelleyebilir ve gözlerinizi rahatsız edici tepe ışıklarından veya güneş ışığından koruyabilir.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.