Optik Koherens Tomografi

Optik Koherens Tomografi

Optik koherens tomografi (OCT), gözün arkasını kaplayan ışığa duyarlı doku olan retinanın kesit resimlerini çekmek üzere ışık dalgalarının kullanıldığı girişimsel olmayan bir görüntüleme tekniğidir.

OCT yoluyla retinanın her bir tabakası görülür ve tabakaların kalınlıkları haritalanıp ölçülür. Bu ölçümler, tanı konmasına yardımcı olmakta ve glokom, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diyabetik göz hastalığı gibi retina hastalıkları için tedavi rehberliği sağlamaktadır.

oct-01

OCT SIRASINDA NE OLUR?

Göz doktorunuz, optik koherens tomografi (OCT) için sizi hazırlamak amacıyla gözünüze, göz bebeğinizi büyütmek ve retinayı muayene etmeyi kolaylaştırmak amacıyla göz bebeği büyütücü göz damlası damlatabilir.
OCT esnasında, makinanın önüne oturulur ve hareket ettirilmemesi için baş bir desteğe dayanır. Cihaz, göze dokunmadan gözü tarar. Tarama yaklaşık 5 ila 10 dakika sürer. Eğer göz bebekleri büyütüldüyse, muayene sonrasında birkaç saat ışığa duyarlılık yaşanabilir.

OCT, HANGİ HASTALIKLARIN TANISINDA KULLANILIR?

Optik koherens tomografi (OCT) aşağıdakileri içeren birçok göz hastalığının tanısında kullanılır:

Bunlara ilaveten, OCT sıklıkla optik sinirdeki bozuklukları değerlendirmek amacıyla da kullanılır. Optik sinir, birçok sinir lifinden meydana gelir ve retinadan beyne sinyaller gönderir. Bu sinyaller beyinde, görülen imgeler olarak yorumlanır. OCT muayenesi yoluyla örneğin glokomun neden olduğu optik sinir lifi değişiklikleri belirlenebilir.

OCT tekniği ışık dalgalarına dayandığı için, yoğun katarakt veya vitreusta (gözün merkezinde bulunan jel kıvamındaki madde) ciddi kanama gibi ışığın gözden geçmesini engelleyen hastalıklarda başarılı sonuç vermez.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.