Haber Türk Ziya Kapran Retina ve Göz Hastalıkları Uzmanı

Haber Türk Ziya Kapran Retina ve Göz Hastalıkları Uzmanı

Haber Türk Ziya Kapran Retina ve Göz Hastalıkları Uzmanı

Video özeti aşağıdadır;

Prof. Dr. Ziya Kapran, Haber Türk ekranlarında canlı yayınlanan Ceyda Erenoğlu'nun sunduğu HT Sağlık programında;

Katarakt ve Katarakt Tedavisi Konusunda bilgilendiriyor.

- Katarakt Nedir? Kimlerde görünür? Hangi belirtiler ile kendini gösterir?

- Tedavide en son gelişmeler nelerdir? Ameliyat durumunda nelere dikkat edilmelidir?

- Katarakt Nedir?


Katarakt halk arasında beyaz su olarak bilinir. Gözü bir fotoğraf makinasına benzetirsek fotoğraf makinasındaki objektif kısmı lenstir. Gözde de lens kısmı kataraktır. Doğduğumuzda doğal hali billur şeklindedir. Ancak zamanla bu su kaybedip opaklık kazanır yani saydamlığını kaybeder. Buna da katarakt denir.

Katarakt aşırı güneş ışığına maruz kalındığında gözün su kaybetmesiyle ve ileri yaşlarda yine vücudun sıvı kaybına bağlı olarak su kaybetmesiyle oluşur. Yaş ilerledikçe hemen hemen herkeste katarakt görülür. En çok su kaybedip opaklaşan organ lenstir. Bundan dolayı katarakt oluşur.

Kataraktın ileri yaşlarda görülme olasılığı nedir?

60 yaş üstü %60, 90 yaş üzerinde de hemen hemen herkeste görülür.

Kataraktın belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi görme azalır ve hasta bulanık gördüğünü söyler. Gece araba kullanırken ışık gelmesinden rahatsız olur, saçılmalardan şikayet eder. Bir başka belirtisi de gözlük numaraları değişmeye başlar. Katarakt ile birlikte bazı hastalar yakını görmeye başlarlar ve çok sevinirler. Ancak bu durum kataraktın ilerlediğinin bir göstergesidir.

Katarakt sinsi ilerleyen bir hastalık mıdır?

Evet sinsi olarak ilerleyebilir. Ancak glokom yani göz tansiyonu kadar değildir. Glokom çok sinsi seyreder ve maalesef görme kaybolduğu zaman geriye yapacak hiçbir şey kalmıyor. Yani görme geri getirilemiyor ancak kataraktta görme kaybı geri getirilebiliyor.

Dünyada buna rağmen en çok görme kaybı yaşanan hastalık katarakt çünkü gelişmemiş ülkelerde ki körlük bunlara dahildir.

Katarakt teşhisi nasıl konulur?

Muayene ile teşhis konulur. Önce görme düzeyi ölçülüyor daha sonra göz bebeği büyütülerek gözün lensine ve gözün arkasına bakılır. Göz tansiyonu (glokom) var mı diye kontrol ediliyor. Yani detaylı bir göz muayenesi yapılıyor.

Katarakta görme azaldığı zaman ameliyat kararı verilir. Hastanın görme düzeyi gözlük ile artabiliyorsa bu durumda ameliyat edilmez. Ancak hasta takibe alınır. İlerleme durumları gözlenir. Hemen ameliyat kararı vermemek lazım.

Katarakt basit bir hastalık olarak biliniyor ancak basit bir hastalık değildir.

Katarakt ameliyatının komplikasyonları nasıldır?

Katarakt basit bir ameliyat değildir. Düşük te olsa riskleri vardır.

- Komplikasyon olmayan bir katarakt ameliyatında bile %1 olarak retina dekolmanı (retina yırtılması) olasılığı vardır.
- Gözün arkasında ödem oluşma ihtimali de vardır.

Türkiye de birçok merkezde katarakt ameliyatı yüksek teknoloji ile yapılabiliyor. Katarakt cerrahisi Türkiye'de Avrupa ve Dünya standartlarındadır.

Türkiye de gereksiz yere katarakt ameliyatı yapılıyor mu?

Evet. Gereksiz yapılan ameliyatlar var. Şöyle ki; Türkiye de Sağlık bakanlığı verdiği istatistiklere ve SGK’nın sayılarına bakarsak bunu görmek mümkün. Yılda 16 milyon göz muayenesi yapılıyor. 1,5 milyon civarında göz ameliyatı yapılıyor ve katarakt ameliyatı sayısı SGK da 385 bin, özel kliniklerde 15 bin civarında yani 400 bin civarında katarakt ameliyatı yapılıyor. Gelişmişlik düzeyi arttıkça katarakt ameliyatı olan kişi sayısı artıyor. Türkiye de ki bu oran gelişmiş ülkelerinkine çok yakın. Aslında bu durum 10 yıl önce daha düşüktü ancak şu anda yakalamış durumdayız.

Katarakt ameliyatının adımları nelerdir? Hasta ameliyata nasıl hazırlanıyor? Ameliyat ne kadar sürüyor? Ameliyattan sonra günlük yaşama ne kadar çabuk dönülebiliyor?

Hekim ameliyatta bütün duyu organlarını kullanıyor. Operasyon 15 dakika sürüyor. Operasyonda kısaca merceğin kılıfı alınıyor ve merceğin çekirdeği ultrasonik dalgalarla veya lazer enerjisi ile parçalanıyor. Merceğin çekirdeği boşaltıldıktan sonra kapsül yani bir zar kalıyor. Bu zarın içerisine de merceği enjekte ediyoruz.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.