Türk Profesörün Buluşu ABD’de Lanse Edildi

Türk Profesörün Buluşu ABD’de Lanse Edildi

ziyakapranbulusProf. Dr. Ziya Kapran retina, vitreus ve makula hastalıkları ve cerrahisi konusunda Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından biri, Göz ameliyatları için geliştirip, kendi adıyla patentini aldığı cihaz bugün tüm dünyada göz ameliyatlarında kullanılıyor.

Prof. Dr. Ziya Kapran tarafından patenti alınan bu aletin lansmanı, amerikan göz doktorlarının büyük kısmının üye olduğu Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin 2013 yılında retina ile ilgili düzenlediği özel toplantıda yapıldı. Ardından alet 2014 yılı başında piyasaya sürüldü.

Oil removal Cannula Kapran (Silikon Çıkarma Kanülü Kapran) adlı bu aletin geliştirilmesi 7 yıl sürdü. Prof. Dr. Ziya Kapran, bu süreçte 3 farklı uluslararası medikal kuruluş ve çok sayıda mühendis ve doktorla birlikte çalıştı.

Oil removal Cannula Kapran, oldukça detaylı ve dar alanada çalışma gerektiren retina göz ameliyatlarında kolaylık ve hız kazandırıyor. Prof Dr. Ziya Kapran, aletin kullanımını şöyle anlatıyor: ''Bir defa kullanıp atıyoruz. 50 silikon kullanıyoruz. Bu silikonu gözün içine enjekte ediyoruz. sonrasında bu silikonun geri alınması gerekiyor. Silikonun geri alınmasında kullanılan bu alet, daha ince ameliyatlarda hız kazandırıyor ve silikonun dikişsiz kesik yoluyla çekilmesini sağlıyor.''
capitalinnovationziyakapran

zk2

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.