Arka Vitreus Dekolmanı

Arka Vitreus Dekolmanı

arkavitreusdekolmanıARKA VİTREUS DEKOLMANI NEDİR?

Gözün ortası vitreus adı verilen bir madde ile doludur. Vitreus normalde gözün arkasındaki retinaya yapışıktır. Arka vitreus dekolmanı (AVD), vitreus retinadan ayrıldığında meydana gelir.

ARKA VİTREUS DEKOLMANI'NIN SEBEPLERİ NELERDİR?

İnsanlar yaşlandıkça vitreusları değişerek daha az katı ve daha sıvı hale gelir. Gözün arkasından çekilmeye ve ayrılmaya başlar. Vitreus retinaya milyonlarca mikroskopik lifle bağlıdır. Bu liflerden yeterli bir miktar koptuğunda, vitreus retinadan tamamen ayrılır ve AVD meydana gelir.

ARKA VİTREUS DEKOLMANI'NIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çoğu AVD’li insan hiçbir belirti fark etmez. Bazı AVD’li kişiler ise şu belirtileri yaşar:

  • Periferik veya yan görüşte ışık çakmaları
  • Görme alanında uçuşan cisimler veya küçük benekler
  • Veya nadiren, görme alanı boyunca hareket eden siyah bir perde veya gölge ya da görmede azalma.

KİMLER ARKA VİTREUS DEKOLMANI RİSKİ ALTINDADIR?

AVD de kırışıklıklar gibi yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Çoğu kişi AVD’yi 70 yaş civarında yaşar. AVD’nin daha erken gerçekleşmesine sebep olabilecek bazı risk faktörleri şunlardır:

  • Uzağı iyi görememe (miyopi)
  • Katarakt veya diğer göz ameliyatları
  • Diyabet
  • Gözde travma (yaralanma)

ARKA VİTREUS DEKOLMANI GÖRME KAYBINA SEBEP OLUR MU?

Çoğu kimsede AVD selim (zararsız) bir olay olup, herhangi bir belirtiye veya görme kaybına sebep olmaz. Bazı kişiler ise büyük miktarda uçuşan cisim fark edebilir. Uçuşan cisimler rahatsız edici olabilir ancak genellikle zaman içinde daha az fark edilmeye başlar.

Az sayıda kişi için AVD, vitreusun retinadan ayrılmasıyla sorunlu hale gelir. Vitreus gözün arkasından şiddetle çekilir ve bu sırada alttaki dokudan (retina) bir kısmını da beraberinde çeker. Buna retina yırtılması adı verilir ve retina dekolmanına sebep olarak kalıcı görme kaybı meydana getirebilir.

AVD GEÇİRDİĞİMDEN ŞÜPHELENİRSEM NE YAPMAM GEREKİR?

Çoğu insanın AVD geçirdiğinden haberi yoktur. Ancak aniden çok sayıda uçuşan cisim veya ışık çakmasını fark etmeye başlarsanız veya görmede azlık yaşarsanız, bir an önce göz doktorunuza gitmeniz gerekir. Bu belirtiler normal olabilir öte yandan retina yırtılması veya retina dekolmanı geçirdiğiniz anlamına da gelebilir. Siz aradaki farkı anlayamazsınız ama göz doktorunuz anlar. Eğer retina yırtılması veya retina dekolmanı bir göz doktoru tarafından erken tedaviye alınırsa, görme yetisi kurtarılabilir.

ARKA VİTREUS DEKOLMANI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Eğer AVD normal şekilde yani retinaya zarar vermeden meydana gelirse, tedaviye gerek yoktur. Ancak AVD esnasında retina yırtılması gerçekleşirse, tedavi gerekir. Göz doktoru, lazer veya kriopeksi (dondurma tedavisi) yoluyla retinayı göz duvarına yapıştırır.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.