Keratokonus

Keratokonus

KERATOKONUS NEDİR?keratokonusgoz

Kornea gözün önündeki saydam, kubbe biçimli penceredir. Gözünüze ışığı odaklar. Keratokonus ise korneanın incelmesi ve koni gibi öne doğru uzamasıdır.

Korneanın biçiminin değişmesiyle ışık ışınları odaktan çıkar. Bunun sonucunda, görmeniz bulanıklaşır, bozulur ve okumak ve araba kullanmak gibi günlük işlerinizi yapmanız zorlaşır.

KERATOKONUSUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Doktorlar, insanların neden keratokonus olduğunu tam olarak bilmemektedir. Bazı vakalarda, kalıtımsal olduğu yani soydan geçtiği görülmektedir. Keratokonuslu her 10 kişiden yaklaşık 1’inin anne veya babasında da keratokonus vardır.

Keratokonus çoğunlukla ergenliğin sonu ila 20’li yaşların başında başlar. Yaklaşık 10 ila 20 yıllık bir süre içinde görme semptomları yavaş yavaş kötüleşir.

KERATOKONUS BELİRTİLERİ

Keratokonus genellikle her iki gözü de etkiler ve görmenin iki göz arasında büyük ölçüde farklılaşmasına sebep olabilir. Belirtiler her gözde ayrı olabilir ve zamanla değişebilir.

Keratokonusun erken evrelerinde şu belirtiler görülür:

  • Görmede hafif bulanıklık
  • Hafif bozuk görme, yani düz çizgilerin eğik ya da dalgalı görülmesi
  • Işığa ve parlamaya karşı duyarlılıkta artış
  • Gözde kızarma veya şişme

Ekran Resmi 2017-09-28 11.01.31

Sol: normal kornea; sağ: keratokonuslu kornea.

Keratokonusun geç evrelerinde ise çoğunlukla şu belirtiler görülür:

  • daha bulanık ve bozuk görme
  • miyopide veya astigmatta artış (gözünüz gerektiği kadar iyi odaklanamadığında). Bunun sonucunda, sık sık yeni gözlük reçetesine ihtiyacınız olabilir.
  • Kontakt lens takamama. Kontakt lensler düzgün şekilde oturmamaya ve rahatsızlık vermeye başlayabilir.

Keratokonusun erken evreden geç evreye ilerlemesi genellikle yıllar sürer. Ancak bazı kişilerde keratokonus hızla kötüleşir. Kornea aniden şişebilir ve çizilmeye başlar. Korneada yara dokusu oluştuğunda, kornea pürüzsüzlüğünü kaybeder ve daha az saydam hale gelir. Bunun sonucunda görme daha da bozuk ve bulanık olur.

KERATOKONUSUN TEŞHİS EDİLMESİ

Keratokonus rutin göz muayenesi yoluyla teşhis edilebilir. Göz doktoru korneayı muayene edip eğimini ölçer. Böylelikle korneanın biçiminde herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlar. Ayrıca göz doktoru özel bir bilgisayar kullanarak kornea yüzeyinin haritasını çıkarabilir. Bu detaylı görüntüde, korneanın yüzey durumu görülebilir.

KERATOKONUSUN TEDAVİSİ

Keratokonus tedavisi, gösterdiğiniz belirtilere bağlıdır. Belirtiler hafifse görmeniz gözlük yoluyla düzeltilebilir. Daha sonraki aşamada, görmenizin doğru odakta tutulmasını sağlamak üzere özel sert kontakt lensler takmanız gerekebilir.

Göz doktorunuzun keratokonusu tedavi etmek üzere kullanabileceği diğer yöntemler şunlardır:

  • Kornea içi halka (Intacs). Bu, göz doktorunun cerrahi müdahale yoluyla korneaya koyduğu ufak, eğimli bir cihazdır. Kornea içi halkalar, görmenizi düzeltmek üzere korneanın eğimini düzleştirmeye yarar.
  • Kolajen çapraz bağlama. Göz doktorunuz korneayı güçlendirmek üzere özel bir morötesi ışın ve göz damlaları kullanır. Bu sayede kornea düzleştirilerek ya da sertleştirilerek daha fazla öne doğru uzanması önlenir.
  • Kornea nakli. Belirtiler ağır olduğunda, göz doktorunuz kornea nakli önerebilir. Göz doktorunuz, hasta korneanızın tamamını ya da bir kısmını, sağlıklı donör kornea dokusuyla değiştirir.

Gözlerinizi ovuşturmayın!

Keratokonusta gözlerinizi ovuşturmamaya dikkat edin. Ovuşturma, ince kornea dokusuna zarar vermenize ve semptomlarınızı kötüleştirmenize sebep olabilir.

Eğer gözlerinizi kaşıntı olduğu için ovuşturuyorsanız, alerjik durumunuzu kontrol altına alacak ilaçları göz doktorunuza danışın.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.