Yakın Görme Bozukluğu - Presbiyopi

Yakın Görme Bozukluğu - Presbiyopi

Presbiyopi, gözlerinizin zamanla yakını net bir şekilde görmeyi kaybetmesi durumudur. Bu, yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Aslında, "presbiyopi" terimi, "yaşlı göz" anlamına gelen bir Yunanca kelimesinden gelir. Presbiyopi genellikle 40 yaşından sonra fark edilmeye başlanır. Muhtemelen okuma materyallerini net bir şekilde görmek için daha uzakta tutmanız gerektiğini fark edeceksiniz.

Presbiyopi ye Ne Sebep Olur? Şeffaf ve doğal lensiniz, renkli irisinizin arkasındaki gözünüzün içinde bulunur. Işığın retinaya odaklanması için şekil değiştirir ve görmenizi sağlar. Gençken, doğal lensimiz yumuşak ve esnektir, kolayca şekil değiştirir. Bu size yakın ve uzak nesnelere odaklanma olanağı sağlar. 40 yaşından sonra lens daha sert hale gelir ve şekli değiştirmesi daha zorlaşır. Bu, okuma, iğne ipliği geçirme veya diğer yakın işleri yapmayı zorlaştırır. Presbiyopiye neden olan normal yaşlanma sürecini durdurmanın veya tersine çevirmenin bir yolu yoktur. Ancak presbiyopi gözlükler, kontak lensler veya cerrahi ile düzeltilir. Yakını ve uzakları görmekte zorluk yaşayan kişiler, ilerleyici lenslerden faydalanabilirler. Gelecekte presbiyopi, göz damlaları ile tedavi edilebilir. Presbiyopiyi düzeltmezseniz, baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Tedavi Okuma gözlükleri Eğer presbiyopi tek görme sorununuzsa (miyopi, hipermetropi veya astigmatizmanız yoksa), muhtemelen ihtiyacınız olan şey sadece okuma gözlükleridir. Okuma gözlükleri, gözünüze girmeden önce ışığı kırarak yakın görüş sorunlarını düzeltmeye yardımcı olur. Bunlar reçetesiz satın alınabilir, ancak ihtiyacınız olan okuma gözlüklerinin özel gücü bir göz muayenesi ile belirlenmelidir. 

Bifokal, trifokal veya ilerleyici lensler Eğer zaten diğer görme sorunları için gözlük takıyorsanız, şimdi bifokal, trifokal veya ilerleyici lenslere ihtiyacınız olabilir.

  • Bifokaller, yakın ve uzak görüşü düzelten lenslerdir ve genellikle gözlüğün alt bölümü yakın görüşü düzelten bir çizgi ile bölünmüştür.
  • Trifokaller, yakın, orta mesafe ve uzak görüşü düzeltmek için üç farklı alanı bulunur.
  • İlerleyici lensler bifokaller ve trifokaller gibi görüşü düzeltir, ancak her bir kırılma alanını ayıran gözle görünmeyen bir çizgi yerine lensin üstünden alta doğru kademeli olarak değişen bir kırılma sağlar. 

Kontakt lensler Bazı insanlar gözlük yerine kontakt lensleri tercih ederler. Presbiyopiye yardımcı olan iki tür kontak lens vardır:

  • Monovizyon lensleri, bir gözü uzak görüş için diğerini ise yakın görüş için düzeltir. Monovizyon lenslere alışmak ve beyninizi bu şekilde görmeye adapte etmek gerekebilir. Monovizyon lensler kullanırken derinlik algılamanızın veya bir şeyin mesafesini ve hızını değerlendirme yeteneğinizi kaybettiğinizi fark edebilirsiniz.
  • Multifokal kontakt lensler, farklı güçlerde birkaç halka veya bölgeye sahiptir. Bu tasarımla, yakın ve uzak görüşü aynı anda kullanırsınız. Ancak beyniniz görmek istediğiniz şey için otomatik olarak doğru odaklamayı seçer. Bir multifokal lens kullanmanın, monofokal bir lens kullanmaktan daha keskin bir görüş sağlamadığını fark edebilirsiniz.

İlaç

Presbiyopiyi tedavi etmek için reçete gerektiren göz damlası ilaçları geliştirmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bu damlalar, gözbebeklerinizin boyutunu küçülterek, gözlerinizin yakını net bir şekilde görmek için odaklanmasını sağlar. Etkileri altı saat boyunca devam eder ve her gün kullanmanız gerekir. Ancak halen araştırma aşamasındadır.

Cerrahi

Refraktif cerrahi, monovizyon elde etmek için ameliyat yapma seçeneğidir ve yakını ve uzakları gözlüklere olan ihtiyacınızı azaltabilir. Bu işlem, bir gözde uzak görüşü net bir şekilde sağlamak ve diğer gözde yakın görüşü düzeltmek için lazer kullanır. Birçok yönden, bu, monovizyon kontak lensleri kullanmak gibidir. Göz doktorunuz, LASIK ameliyatı yapmadan önce monovizyon lenslerini denemenizi önerebilir. Bu şekilde monovizyonun sizin için rahat bir seçenek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.