Retinitis Pigmentosa

Retinitis Pigmentosa

retinitis-pigmentosa

RETİNİTİS PİGMENTOSA NEDİR?

Retinitis pigmentosa, retinayı etkileyen bir göz problemi grubuna verilen isimdir. Bu hastalıkta retinanın ışığa verdiği tepki değişerek ışığın görülmesi zorlaşır. Retinitis pigmentosa hastaları zaman içinde görme yetilerini kaybederler. Ama genellikle tamamen kör olmazlar.

RETİNİTİS PİGMENTOSA'NIN SEBEBPLERİ NELERDİR?

Retinitis pigmentosa kalıtımsal bir hastalıktır yani ailelerde nesilden nesile geçer. Retinitis pigmentosa kaynaklı görme kaybının türü ve hızı, hastanın sahip olduğu hastalık türüne bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

RETİNİTİS PİGMENTOSA'NIN BELİRTİLERİ

Retinitis pigmentosaya bağlı görme kaybı şu şekillerde gerçekleşebilir:

  • Gece görme kaybı: Gece körlüğü, karanlıkta hiçbir şey görememek anlamına gelir. Görme gün içinde normaldir. Gece görme kaybı geliştikçe, karanlığa alışma süresi uzamaya başlar. Hasta nesnelere takılıp tökezleyebilir veya alacakaranlıkta ya da geceleri araba kullanma zorluğu yaşayabilir. Ayrıca sinema salonlarında veya başka loş mekanlarda görme zorlaşır.
  • Kademeli perifer (yan) görme kaybı: Tünel görüşü olarak bilinir. Hasta etrafta gezinirken nesnelere çarpabilir çünkü aşağısındaki ve etrafındaki nesneleri göremez.
  • Merkezi görme kaybı: Bazı kişiler aynı zamanda merkezi görmeyle ilgili sorunlar da yaşar. Bu durumda kitap okumak veya dikiş dikmek gibi ayrıntılı işleri yapmak zorlaşır.
  • Renk görme ile ilgili sorunlar: Bazı kişilerde farklı renkleri görmekle ilgili sorunlar da yaşanabilir.

RETİNİTİS PİGMENTOSA'NIN TEDAVİSİ

Retinitis pigmentosanın tek bir tedavisi yoktur. Bilim adamları bu hastalığın ailelerde neden ve nasıl görüldüğünü araştırmakta ve edindiklere bilgilere göre tedavi yöntemleri geliştirmeyi hedeflemektedir.

Araştırmalara göre A vitamini palmitat dahil olmak üzere belirli vitaminlerin alınması bazı retinitis pigmentosa hastalarına fayda sağlamaktadır. Göz doktorunuz bu vitaminlerin sizin için yararlı olup olmayacağını ve eğer herhangi bir yarar görülecekse alacağınız vitaminleri ve miktarını söyleyebilir.

Az gören kişiler geriye kalan görme yetilerinden azami ölçüde faydalanabilirler. Çeşitli işlerin yapılmasını kolaylaştıran pek çok cihazlar ve farklı iş yapış yöntemleri mevcuttur. Görme uzmanları bu cihaz ve yöntemleri nasıl kullanacağınızı size öğretebilirler.

Eğer retinitis pigmentosanız varsa ve çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, çocuklarınıza bu hastalığın geçme olasılığını öğrenmek için bir genetik uzmanıyla görüşmeniz faydalı olabilir.

Yazıları Büyütün Rahat okuyun + -

Durumunuzu özet olarak anlatabilecek bir şekilde bizimle iletişime geçebilirseniz en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.